Bütün hastalıklar sinirlerden ve zayıf bağışıklıktan.

Popüler bilgelik, her zaman olduğu gibi, bir gerçek gerçeğini içerir: yaşamın modern ritmine eşlik eden sürekli sinir yükleri, bağışıklık sistemini zayıflatır, hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Ayrıca, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen faktörler arasındadır.

Aşağıdaki faktörler isimlendirilebilir:

• Özellikle büyük şehirlerde, kötü çevresel koşullar.
• Uygun olmayan ve yetersiz beslenme.
• Kronik aşırı çalışma.
• Kötü alışkanlıklar: tütün, alkol vb.

Bağışıklık sisteminin ciddi bir bozukluğunun belirtileri sık soğuk algınlığı, sindirim sistemi bozuklukları, artan yorgunluk, normal vücut ısısına veya kan basıncına göre makul olmayan artış (azalma), zayıf cilt rahatsızlığıdır. Vücudunuzun “alarm çağrılarını” fark eden kişi, koruyucu bariyerlerini güçlendirmeyi düşünmelidir.

İlk etapta ne yapman gerekiyor?

Tabi ki, bağışıklığı destekleyen çok çeşitli farmakolojik araçların bulunduğu eczaneye gidebilirsiniz. Ama halk yöntemleri çok daha ucuz ve daha güvenli.

Ana konulardan biri yaygın olarak bilinen sertleştirme. Çoğu insan bir sebepten dolayı bu kelimeyi kışla yüzüyor ya da en azından kar üzerinde soğuk su döküyor. Bununla birlikte, temiz havadaki sıradan yürüyüşler de sertleştirme etkisine sahiptir.

Ayrıca, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etki, sigara ve alkol kötüye kullanımı, doğru çalışma şekli ve dinlenme, fiziksel aktivite ölçütü gibi kötü alışkanlıkların reddedilmesine sahiptir: takım sporları (futbol, ​​voleybol, basketbol), yüzme, kısa mesafe yürüyüşü.

Ayrıca beslenme çok önemlidir. Masada her gün doğal proteinli yiyecekler bulunmalıdır: her türlü et, süt ve süt ürünleri, tavuk yumurtası. Mayonez gibi tereyağı ve çeşitli soslarla “aşırıya kaçmayın”. Menüdeki karbonhidrat miktarı en aza indirilmelidir, çünkü Onlar savunma reaksiyonunu bastırırlar, ancak fitokitler (soğan, sarımsak) bakımından zengin olanlar da dahil olmak üzere çeşitli meyve ve sebzeler, yemek masasında "misafir" olarak kabul edilir. Taze meyveye ek olarak, vitamin kokteylleri de faydalıdır.

İşte herkesin evde yapabildiği bu içeceklerin tarifleri.

1. İki limon yıkayın ve kıyma ile birlikte kıyma makinesi boyunca ilerleyin. Daha sonra bir harç 5 masasında ezildi. ahududu yaprakları (taze veya kurutulmuş) ve 5. tablo ile karıştırın. bal kaşıkları. Bu karışımı limonlu yulaflara ekleyin ve her şeyi bir termosuna koyun. 15-20 dakika boyunca 1 litre suya 100 g yabani gül meyveleri (taze veya kurutulmuş) kaynatın ve elde edilen kaynatmayı bir termos içinde bir kütleye dökün. En az üç saat ısrar edin. Gün boyunca iki dozda, bir bardak vitamin kokteyli içerek içilir.

2. 1 masayı dökün. Bir bardak kaynar su ile olgun üvez meyveleri kaşık ve 20-30 dakika demlendir. Yemeklerden yarım saat önce günde 3-4 kez 100 gr. Tatlandırmak için biraz bal ekleyebilirsin.

Birisi böyle tavsiyeleri okuduktan sonra kuşkulu bir şekilde sırıtacak: bütün bu tarifler uzun zamandır biliniyor, eski hakikatleri “çiğnemeye” değer mi? Bununla birlikte, insanlık, bilinen tüm hastalıkları tek adımda tedavi eden mucize hapı icat edinceye kadar, dikkatsiz bir öğrenci olarak, yalnızca geçilenleri tekrarlayabilmektedir.

Svetlana, www.detadoctor.com