Eklerin iltihaplanması. Tedavinin nedenleri ve özellikleri

Eklemlerin iltihaplanması, diğer bir deyişle - yumurtalıklar ve fallop tüpleri, çoğunlukla doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Henüz cinsel olarak aktif olmayan kızlar da risk altındadır. Onlarda, iltihaplanmaya, yumurtalıklara farklı bir şekilde giren bakteriler neden olabilir ve vajinanın içinden cinsel ilişki sonucunda değil. Neyse ki, hastalığın tedavisi oldukça kolaydır, ancak hızlı bir şekilde harekete geçmelisiniz.

tanılama

Eklerin iltihabının en mantıklı belirtisi, alt karın bölgesindeki ani şiddetli ağrıdır, örneğin bağırsak yolunda menstürasyon veya zehirlenme ile ilişkili değildir. Böyle bir sonuç tanı koymak için yeterli değildir. Karında şiddetli ağrı birçok hastalığın bir işareti olabilir - apandisit, safra kesesi iltihabı ve hatta böbreklerin iltihabı. Hastalığın gerçek sebebi nedir - jinekolog, kapsamlı bir incelemeden sonra karar verecektir. Ek olarak, bir abdominal ultrason yapmak ve serviksden bir smear almak gerekli olacaktır.

Enflamasyon, periyodik akut durumların ortaya çıkmasına neden olan, az ya da çok keskin olabilir. Bu gibi durumlarda, çok şiddetli ağrı ve 38 ° C'ye ulaşan ateşle karşılaşabilirsiniz. Buna ek olarak, genellikle ishal, kabızlık, bağırsak kolik ve hatta idrara çıkma ile ilgili sorunlar. Buna karşılık, subakut devletler çok güçlü problemler değil, keskin bir acı değildir. Bu çok daha kötüdür, çünkü bu gibi durumlarda, tamamen farklı bir hastalığın kötü sağlık durumunun nedenini bulmak veya bulmak daha kolaydır.

nedenleri

Böyle bir iltihaplanma, örneğin E. coli, gonokok, streptokok, stafilokok ve klamidya gibi anaerobik bakterilerden kaynaklanır. Bu mikroplar genellikle vücuda cinsel olarak girer - vajina, serviks ve mukoza zarından. Birçok durumda, cinsel ilişkide istenmeyen bir yan etkidir. Bu nedenle bazı doktorlar, yoğun cinsel yaşamın, birbirlerini bakterilerini aktaran sık sık değişen partnerlerin, iltihaplanma olasılığını artırdığına inandıklarıdır.

Ne yazık ki, bu uzun bir süre düzenli bir partnerin ve güçlü bir samimi hijyenin sizi böyle bir hastalıktan koruyacağını garanti etmez. Doğum kontrol hapları aynı zamanda iltihaplanmaya da katkıda bulunabilir. Serviks içinde mukus kalınlaşmasına neden olur, bu da spermin ve bakterilerin içeri girmesini önler. Bağışıklık sisteminiz vücuda giren birçok istenmeyen mikroorganizmayı etkisiz hale getirdiğinden, inflamatuar sürecin gelişimi için belirli şartlar gereklidir.

Enflamasyon, adet kanaması, vajinada kaşıntı, doğumdan sonraki dönem veya bazı jinekolojik prosedürlere katkıda bulunur. Bu durumlarda serviksin mukoza zarı koruyucu işlevlerini yerine getirmez veya serviksin kendisi dilate edilir. Çok daha az sıklıkla, uzantıların iltihaplanmasının ortaya çıkması, bakterilerin, bakteriyel iltihaplanma işlemlerinin bulunduğu başka organlardan gelen kan yoluyla aktarılmasına neden olur. Geçmişte etkisiz tedavi görmüş veya boğaz ağrısı, tüberküloz, bademcik iltihabı, sinüzit ve diş çürüğü gibi hastalıklara yakalanmış kızlar ve kadınlar benzer tehlikelere maruz kalmaktadırlar.

Çözüm antibiyotik ve sağduyudur.

Eklerin iltihaplanmasının tedavisinde, antibiyotikler 7-10 gün veya hatta 2 hafta boyunca kullanılır. Tedavi sırasında evde kalmak ve yatak istirahatine uymak gereklidir. Ek olarak, ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar sıklıkla reçete edilir. Ağızdan antibiyotik almak mümkün değilse, peptik ülser ile ilgili problemler söz konusu ise, hastaneye yatış ve intravenöz ilaç uygulaması gerekli olmaktadır. Eklerin iltihaplanmasını bulursanız, her durumda, bir doktora gitmekten çekinmeyiniz. Çünkü hastalık zaman içinde iyileşmeye başlamazsa, durum kötüleşir ve yumurtalıklarda ve fallop tüplerindeki adezyonlar gibi ciddi komplikasyonlara ve ayrıca tıkanıklığa neden olabilir. Sonuç olarak, bir kadın infertilite veya ektopik gebelik riskiyle tehdit edilir.

Doktorun tavsiye ettiği sürece, tedavi sürecini kesintiye uğratmadan, “kolaylaştığı” ya da bulantı gibi bu tür yan etkileri nedeniyle antibiyotik almak çok önemlidir. Eklemlerin iltihaplanması tedavi edilmezse, hastalığın ortadan kalkmadığı ve akut ila kronik formdan çıkacağı gerçeğine yol açabilir. Daha sonra, uzun bir süre rahatsızlık hissetmeyebilirsiniz, ancak donma, çok ince kıyafetler, kısa etek ve ceket gibi, kışın ya da sonbaharda rüzgâr gibi görünen küçük bir tahriş edici etkisi altında, akut nüks belirtileri görülür.

Svetlana, www.detadoctor.com