Çocuğunuzu skolyoz ve düztabandan nasıl korursunuz

Modern dünyada, kas-iskelet sistemi disfonksiyonu ile ilişkili çocuk hastalıkları nadirdir. Günümüzde en yaygın hastalıklar, ne yazık ki, çok küçük çocuklarda gelişen skolyoz ve düz ayaktadır.

Bu ihlaller ne tehlikelidir?

Düztabanlık, yükün alt ekstremite ve bel kemeri üzerindeki yanlış dağılımına yol açar, sonuçta hareketler zorlaşır ve özellikle şiddetli bir şekilde ağrılı olur.

Skolyoz, sırayla, çocuğun duruşunu, iç organların pozisyonunu ve sırt ve gövde kaslarının gelişimini değiştirir. Tüm bunlar vücudun yanlış gelişmesine ve işleyişine yol açar, çocuğun fiziksel yeteneklerini kısıtlar, onu daha aşağılık yapar. Bu nedenle, çocuğun omuriliği ile ilgili problemler bulmaz derhal tedaviye başlanır. Örneğin, tıp merkezinde "EVET!" Bir danışma için kaydolabilir ve St. Petersburg'da skolyoz tedavisinden geçebilirsiniz.

Bu hastalıkların nedenleri nelerdir?

Düşük fiziksel aktivite, oturma pozisyonundaki kötü duruş, rahatsız edici ayakkabılar, ağır yükler - bunların hepsi kas-iskelet sisteminin işlevlerinin bozulmasına yol açar. Ama sipariş verelim.

Hareket, iskelet ve kasların muntazam gelişimini sağlar, bu yüzden yaşamın ilk yıllarında çocuğun koştuğunu, atladığını, harekete geçtiğini, oturmaması gerektiğini çok önemlidir. Ama yavrularını koyduğunda, sırtının bile olduğundan emin ol. Çocuğun sürekli otururken, yüzünü buruşturduğunda, kaslar bu pozisyonu hatırlar ve içinde “donar”, iskelet yanlış pozisyonda kalır.

Uygun olmayan ayakkabılar ayak ve pelvisi sabit bir gerginlik içinde tutar, özellikle düz tabanlı çocuk ayakkabıları ayakkabılarında, ayağın kıvrımını düzeltir, böylece düz bir ayak oluşturur.

Kas çalışmasının hatalı dağılımı nedeniyle egzersiz yapmak tehlikelidir. Yani, eğer çocuğunuz bir yandan kilo alıyorsa veya örneğin, sadece bir yönde atıyorsa (temas sporlarından bahsediyorsak), kaslar bir yandan diğerinden daha kuvvetli gelişecektir, böylece "bükülme" bir çocuğun omurgası. Ve sadece bir çocuk değil.

Kendinizi bundan nasıl korursunuz?

- Öncelikle çocuğu taşımaktan çekinmeyin. Vücudunun yükün gerekli kısmını almasını sağlayın.

- Çocuğu bara düzenli olarak asın. Sadece birkaç dakikayı birkaç günde asarak, birkaç dakikalığına bu dakikaları uzatarak, omurganın “düzeltilmesi” yeterli olacaktır.

- Çocuk için tüy yumağı yatağını bırakmak gerekli değildir. En iyisi, bebeğiniz düz bir sert yüzeyde uyuyacaksa. Sonra gecede omurga doğal bir şekil alacaktır.

- Otururken çocuğun iki elinin de masada olduğundan emin olun. Ve asla Türkçede oturmak için bir çocuk yasak. Bu konum, sırttaki yükü, yani bel kısmındaki yükü azaltır. Bu nedenle, kesinlikle tüm küçük çocuklar çapraz bacaklarla oturuyorlar.

- Çocuk ayakkabılarınızı küçük bir topuk (yaklaşık 2-3 santimetre) ile alın, bu, ayağın doğru şekilde oluşturulmasını sağlar. Bu nedenle, çocuklar sık ​​sık uçsuz bucaksız koşarlar, onları ve bunu yasaklamazlar. İnan bana, çocuğun vücudunun ihtiyacı olan şeyi daha iyi bilir.

- Vücudun her iki tarafındaki yükün eşit dağılımını takip edin. Bu sadece çocuklar için değil, aynı zamanda sizin için de geçerlidir.

Bu basit ipuçlarına sadık kalarak çocuğunuzu skolyozdan ve ayak tabanından koruyacaksınız.