Bir çocuğu skolyoz ve düz ayaklardan nasıl korursunuz

Modern dünyada, kas-iskelet sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili çocukların hastalıkları nadir değildir. Bugün en yaygın hastalıklar, çok küçük çocuklarda üzüntü verici bir şekilde gelişen skolyoz ve düz ayaklardır.

Bu ihlaller neden tehlikelidir?

Düz ayaklar, alt ekstremite kemeri ve alt sırt üzerindeki yükün yanlış dağılımına yol açar, bunun sonucunda hareketler zorlaşır ve özellikle şiddetli bir formla - ağrılıdır.

Skolyoz, sırayla, çocuğun duruşunu, iç organların pozisyonunu, sırt ve gövde kaslarının gelişimini değiştirir. Bütün bunlar vücudun yanlış gelişmesine ve işleyişine yol açar, çocuğun fiziksel yeteneklerini sınırlar, onu daha aşağı yapar. Bu nedenle, bir çocukta omurga ile ilgili problemler bulursanız hemen tedaviye başlayın. Örneğin, YES! Tıp merkezinde, konsültasyon için randevu alabilir ve daha sonra St.Petersburg'da skolyoz tedavisi alabilirsiniz .

Bu hastalıkların nedenleri nelerdir?

Düşük motor aktivitesi, oturma pozisyonunda yanlış duruş, rahatsız ayakkabılar, ağır yükler - tüm bunlar kas-iskelet sisteminin işlevlerinin ihlaline yol açar. Ama sırayla alalım.

Hareket, iskeletin ve kasların aynı şekilde gelişmesini sağlar, bu nedenle yaşamın ilk yıllarında, çocuğun oturması, atlaması, her türlü vücut hareketini yapması, sadece oturmamaları çok önemlidir. Ancak çocuğunuzu ekerken sırtının düz olduğundan emin olun. Çocuk sürekli otururken, büküldüğünde, kaslar bu pozisyonu hatırlar ve iskeleti yanlış pozisyonda bırakarak “donar”.

Uygunsuz ayakkabılar ayağı ve pelvisi sabit gerginlikte tutar, düz ayakkabılar özellikle çocuklukta tehlikelidir, ayağın bükülmesini yumuşatır, böylece düz ayaklar oluşturur.

Büyük fiziksel efor, kas çalışmasının yanlış dağılımı nedeniyle tehlikelidir. Yani, çocuğunuz bir yandan ağırlık taşıyorsa veya örneğin, sadece bir yönde atarsa ​​(temas sporlarından bahsediyorsak), kaslar bir tarafta diğer taraftan daha fazla gelişir, böylece “bükülme” bir çocuğun omurgası. Ve sadece bir çocuk değil.

Kendinizi bundan nasıl korursunuz?

- Her şeyden önce, hareketlerde çocuğu tereddüt etmeyin. Vücudunun yükün gerekli kısmını almasına izin verin.

- Çocuğunuzu düzenli olarak yatay bir çubuğa asmasını sağlayın. Günde birkaç dakika asmak, bu dakikaları birkaç yaklaşımla uzatmak, omuriliğin “düzleştirilmesi” için yeterli olacaktır.

- Bir çocuk için tüy yatağı döşemeye gerek yoktur. Bebeğiniz düz, sert bir yüzeyde uyuyorsa en iyisidir. Sonra gece boyunca omurga doğal halini alacaktır.

- Çocuğun otururken iki elinin de masada olduğundan emin olun. Ve çocuğunuzun Türkçe oturmasını asla yasaklamayın. Bu pozisyon sırttaki yükü, yani bel omurgasındaki yükü azaltır. Bu nedenle, kesinlikle tüm küçük çocuklar bacaklarını çapraz olarak otururlar.

- Çocuğunuzun ayakkabılarını küçük bir topukla (yaklaşık 2-3 santimetre) satın alın, bu ayağın doğru bir şekilde oluşmasına izin verecektir. Bu nedenle, çocuklar genellikle sessizce, bunu yapmalarını yasaklamayın. İnanın, çocuğunuz vücudunun neye ihtiyacı olduğunu daha iyi bilir.

- Yükün vücudun her iki tarafına eşit bir şekilde dağılmasını sağlayın. Bu sadece çocuklar için değil, aynı zamanda kendiniz için de geçerlidir.

Bu basit ipuçlarına bağlı kalarak, çocuğunuzu skolyoz ve düz ayaklardan koruyacaksınız.