Gözlerinizi sağlıklı tutmanın basit yolları.

Günün sonunda gözlerin yoruldu mu ve ağrıyor mu? Modern yaşam vücut için bir stres kaynağıdır ve gözler acı çeken ilk kişilerdir. Ama öyle olmamalı. Göz sağlığı için yapabileceğiniz basit şeyleri öğrenin ve daha iyi görünecek ve hissedeceklerdir.

Vizyonunuzu her 12 ayda bir kontrol etmeniz gerekiyor.

Düzeltilmemiş görme sorunları gelişebilir ve etkisiz düzeltmeli kontakt lensler kullanılması ciddi görme komplikasyonlarına ve şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

Lensler gözlerde iyi hissetmiyorsa, muhtemelen son ziyaretten beri bir yıl geçse bile bir göz doktoruna gitme vakti gelmiştir.

En kaliteli lensler için gidin.

Tüm kontakt lensler aynı değildir. Bazıları güvende ve diğerleri göz hasarına neden oluyor. Kontakt lenslerin kalitesine bakın. Endüstrinin sunabileceği modern lensler, makul bir seçim yapmanıza yardımcı olacak ve sadece doktorun söylediklerini körü körüne takip etmeyecek.

Yaz aylarında her zaman güneş gözlüğü takıyor.

Ultraviyole ışınlarının görmeyi ciddi şekilde zarar verebileceği kanıtlanmıştır, ancak yüksek kaliteli güneş gözlükleri bu hasarı önleyebilir. Gözlük satın alırken, UV radyasyonunun en az% 98'ini bloke ettiğinden emin olun. Popüler inanışın aksine, hafif güneş gözlüğü ultraviyole ışığı bloke eder. Güneş gözlüğü arıyor ve bulutlu günlerde. Bulutlar gölgeler verebilir, ancak bunlar ultraviyole radyasyona karşı bir engel değildir. Bulutlar esas olarak sudan oluşur ve ultraviyole radyasyon için şeffaftır. Son olarak, lensler ultraviyole koruması alsa bile, güneş gözlüklerine ihtiyacınız olacağını unutmayın. Çok yüksek kaliteli lensler bile, sadece kapladıkları alanı koruyabilirler, ancak gözün tüm yüzeyi korumaya ihtiyaç duyar.

Gözler için iyi olanı ye.

İyi haber şu ki, gözlere zararlı hiçbir ürün yok. Çoğu gıda gerekli vitamin ve mineraller olmasına rağmen vizyonu etkilemez. Son çalışmalar, antioksidan vitaminlerin, maküler dejenerasyon ve katarakt gibi yaşla ilişkili hastalıkların önlenebildiği veya en azından yavaşlayabildiğini göstermiştir. Bu yüzden sağlıklı bir diyet, daha önce kaybedilmiş olan, ancak hastalık sürecini yavaşlatacak ya da önleyebilecek olan, görmeyi geri getirmeyecektir.

Tabii ki C, A ve E vitaminleri, folik asit, selenyum ve çinko, göz sağlığı için iyidir. Diğer vitamin ve minerallerin etkisini belirlemek zordur, ancak aynı zamanda görmeyi de etkilemektedir. Göz sağlığı için beslenmeyle ilgili binlerce sayfa kitap yazılmaya başlandı, ancak özetle, vücut için iyi olanın da gözler için iyi olduğu biliniyor. O zaman masanıza havuç ve bir avuç üzüm koy.

Bilgisayarda okurken veya çalışırken, ışığın doğru şekilde düştüğünden emin olun.

Kötü aydınlatmayla çalışmanın göz yorgunluğuna neden olabileceği, ancak çok parlak ışığın büyük zarar verebileceği iyi bilinmektedir. Güneş ışınlarını güneşli günlerde saklayın. Bir bilgisayarda çalışmak için en iyi aydınlatma, yandan gelen yumuşak bir ışıktır. Monitörü kısarak da deneyebilirsiniz. Renkler artık parlak olmayacak, ancak günün sonunda gözler yorulmayacak.

Gözlerini kır

20. yüzyılın büyük bir buluşu - bilgisayarlar sağlık açısından çok büyük değil. Neredeyse herkes bilgisayar ekranında tüm gün çalıştıktan sonra gözlerinde rahatsızlık hissediyor. Bunun nedeni, insanların kuru gözlere neden olan bir bilgisayarda çalışırken, normalden% 25 daha az yanıp sönmesidir. Doğal refleksleri kontrol etmek neredeyse imkansız olmasına rağmen, daha sık yanıp sönmesi tavsiye edilir. Yapabileceğin bir şey gözlerini kapat ve tekrar açmadan önce 5'e kadar say. Ekrandan uzaklaşıp uzaktaki bir nesneye odaklanabilir ve bunu olabildiğince sık yapabilirsiniz.

Kontakt lens kullanıyorsanız, bunlara dikkat etmelisiniz.

Kontakt lensler çok fazla dikkat gerektirmez, ancak temizliklerini ihmal etmeyin. Lensleri her çıkardığınızda, durulayın. Bir günlük lensler günlük olarak değiştirilmelidir, iki haftalık lensler her iki haftada bir değiştirilmelidir, vb. Bazı insanlar para biriktirmeye çalışır ve lenslerini amaçlanandan daha uzun süre takmaya çalışırlar. Bu iyi bir fikir değil. Lensin kalitesinin düşmemesine rağmen, proteinin katmanlanması görmeyi daha az net hale getirecektir. Bir başka önemli nokta, lensleri ne kadar uzun süre giydiğiniz, göz enfeksiyonları riskinin o kadar yüksek olmasıdır. Sabahtan gece yarısına kadar lens kullanmamaya çalışın. Çoğu lens 12 saat boyunca giyilmek üzere tasarlanmıştır. Bu yaşam tarzına uymuyorsa, uzun süre takan lensleri denemeniz gerekir.

Göz renginizi değiştirmek isterseniz, sadece yüksek kaliteli renkli lensleri seçin.

Sadece yüksek kaliteli renkli objektif kullanın. Bununla birlikte, birçok salon şüpheli kalitede renkli kontakt lensler satar ve göze ciddi zarar verebilir.

Bu basit kuralları takip ederseniz, gözleriniz daha iyi hissedecektir.