Periodontal hastalık ve periodontitis: farkları ve korunma yöntemleri

Periodontal hastalık, periodontitis ile diş hastalıkları tezahürlerinde oldukça sık görülür. Çoğu zaman, aralarında benzer isimler için suçlama olan karışıklık vardır. Buna karşılık, bu karışıklığı önlemek için, gelişim nedenlerini ve bu rahatsızlıkların her birini ele alma yöntemlerini anlamak önemlidir. Bu durumu açıklığa kavuşturmaya çalışalım.

Periodontitis periodontal hastalığı etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Parodont dişi çevreleyen diş etlerini içeren ve yerinde tutan bir doku kompleksidir. Periodontitis, yıkıcı bir karaktere sahip ilerleyici bir hastalıktır. Gelişimi ile patolojik süreç kemik yapısına geçer. Periodontitisin gelişmesinin nedenleri mikroorganizmalar ve yaralanmalardır, ikincisi genel kabul görmüş bir şekilde değil, daha sonra tartışılacak olan anomaliler ve gelişimsel bozukluklar olarak ifade edilir.

Parodontoz, periodontitisin aksine, aynı çevredeki tüm diş dokularının, başka bir deyişle periodontal hastalığın sistemik bir hastalığıdır. Sistemik hastalıklar söz konusu olduğunda, belirli bir alanın lokal bir lezyonu değildir, örneğin, tek bir diş, fakat çok daha büyük bir ölçekte yayılır. Periodontal hastalıktaki temel fark, bu enflamatuar hastalığın, başlangıç ​​evrelerinde belirgin semptomlara neden olmayan, tanısı zorlaştıran herhangi bir hastalığı olmamasıdır. Ayrıca periodontal hastalığın daha az yaygın periodontitis olduğu da belirtilebilir.

Her iki hastalığın nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu nedenle, periodontitis, daha önce de belirtildiği gibi, esas olarak mikroorganizmalardan kaynaklanır. Mikroorganizmalar dişler üzerinde plak oluşumu ve sonraki doku hasarı ile ilgilidir. Travmatik neden sıklıkla, ısırığın ihlali, çiğneme kaslarının artan tonu ve ağızdaki dizlerin yanlış bağlanması gibi birçok etkene sahiptir. Periodontal hastalığın gelişimi, çoğunlukla, periodontitisli hastaların aksine, önlenmeyi büyük ölçüde zorlaştıran genetik faktördür.

Semptomlarında, periodontite, sıklıkla mekanik işlemeyi zorlaştıran kanama, ya da daha basit bir şekilde çiğneme yiyecekleriyle birlikte, diş etlerinde ağrı ve rahatsızlık eşlik eder. Daha sonraki aşamalarda ayrıca irin varlığı da mümkündür. Gördüğünüz gibi, belirtiler iltihaplanmaya dayanır. Öyleyse periodontal hastalığı tanımlamak nasıl? Bu görev çok daha zordur, çünkü periodontal hastalığın ana semptomu dişlerin tedrici atrofisinin neden olduğu diş boyunlarına maruz kalmasıdır.

Anlaşılabileceği gibi, periodontitis daha “basit” bir hastalıktır, bu yüzden tedaviye ulaşmamak için önlenebilir. İlkelerin kendileri basittir: ağız hijyeni izleyin, düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin ve tavsiyelerini izleyin. cerrahi yöntemler kullanılabilir. Periodontal hastalık ile, doktor daha gerekli. Bu durumda tedavinin ana görevi, diş etlerinde gelişen süreçleri stabilize etmeyi amaçlayan bir dizi önlemdir. Bu amaçla dişeti sirkülasyonunu geliştirme yöntemleri kullanılır.

Özetle, her iki periodontitis ve periodontal hastalığın göz ardı edildiğinde oldukça kötü sonuçlara yol açabilecek oldukça tatsız hastalıklar olduğu, bunun başlıca diş kaybı olduğu belirtilebilir. Bunu önlemek için, ilk belirtiler olduğunda diş hekimine acil bir başvuru yapılması şiddetle tavsiye edilir.

Svetlana, www.detadoctor.com