Çocuklarda solunum yolu hastalıklarının bitkisel tedavisi

Tıbbi bitkilerin kullanımı, çocuklarda solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bronkopulmoner aparatın akut, uzamış, kronik hastalıklarında başarıyla kullanılmaktadır.

Hastalığın ilk aşamasında, şifalı bitkiler, hafif etkileri ve düşük toksisiteleri nedeniyle genellikle tedavinin ana aracıdır. Hastalığın yüksekliğinde, vücudun savunmasını korumak, temel ilaçların etkisini arttırmak ve yan etkilerini azaltmak için önemlidir. Tıbbi bitkiler rehabilitasyon aşamasında özellikle kronik bronşit, kronik pnömoni ve bronşiyal astımda önemli rol oynarlar.

Tıbbi Bitki Tedavileri

Solunum patolojisi olan çocukların tedavisi için antiseptik, antiviral, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, antispazmodik, antialerjik ve genel güçlendirme etkisine sahip tıbbi bitkiler seçilir.

Her hasta için otlar, terapötik etkilerini ve hastalığın doğasını dikkate alarak ayrı ayrı atanır. Tedavinin başlangıcında, iki ila üç bileşenden ve daha sonra karmaşık bileşimlerin koleksiyonlarından bireysel tıbbi bitkiler veya koleksiyonlar kullanılması tavsiye edilir.

Bitkisel tedavi, özellikle kronik solunum yolu hastalıkları olan çocuklar için uzun bir kullanım süresi gerektirir. Şifalı bitkilerin hiçbir yan etkisi yoktur, ancak bazı çocuklar belirli türdeki bitkilere karşı bireysel hoşgörüsüzlüğe sahiptir.

Alerji, kusma, kaşıntı, üzgün dışkı gibi klinik belirtilerle karşılaşırsanız, bitkilerin kullanımı hemen durdurulmalıdır!

Çocuklarda solunum yolu hastalıklarının bitkisel tedavisi

Tava, infüzyon ve tentür nasıl pişirilir

Terapötik decoctions hazırlanması için, tentürler veya tentürler tıbbi bitkilerin parçaları kullanılır. Kural olarak, ot, yaprak, tomurcuk, çiçek, kabuk, köktür.

Çimen çiçeklenme öncesinde veya sırasında toplamak daha iyidir. Bu durumda, bitkiler alt yaprakların seviyesinde kesilir.

Yapraklar çiçeklenme sırasında maksimum terapötik etkiye sahiptir.

Tomurcuklar şiştiklerinde erken ilkbaharda (Mart - Nisan) hasat edilir.

Çiçekler tam çiçeklenme sırasında hasat edilir.

Kabuk, bahar mevsiminde, sap hareketi döneminde genç dallardan ve çalılardan toplanır.

Kökler sonbaharda, yapraklar düştükten sonra veya erken ilkbaharda kazılır.

Tıbbi bitkilerin toplanan kısımları yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Kurutma, gölgede temiz havada veya iyi havalandırılmış alanlarda yapılır. Köklerin ve rizomların ısıtıcının yanında, fırında veya düşük sıcaklıkta (50-60 derece) fırında kurutulması önerilir.

Kuru bitkiler kuru, iyi havalandırılmış bir yerde saklanmalıdır. Genellikle kağıt torbalarda veya karton kutularda veya kalın kumaş torbalarda tutulurlar.

et suyu

Et suyu ve infüzyonlar, şifalı bitkilerin bileşenlerinden elde edilen ekstraktlardır. Tıbbi soğurucular ve infüzyonlar, genellikle 1:10 oranında kapaklı, emaye veya porselen kaplarda hazırlanır. Ezilmiş bitkiler bir kaba yerleştirilir, gerekli miktarda kaynar su dökülür, bir kapakla örtülür ve bir su banyosuna konulur: et suyu için - 30 dakika boyunca, infüzyon için - 15 dakika. Daha sonra tekne su banyosundan çıkarılır. Soğutulan çözelti süzüldü, su ile istenen hacme seyreltildi ve kavanozlara döküldü.

infüzyon

İnfüzyonlar soğuk bir şekilde hazırlanabilir. Bunun için bitkinin ezilmiş kısımları soğuk kaynamış su ile dökülür ve 4-8 saat kapalı bir kapta infüze edilir, daha sonra gazlı bez ile süzülür.

Tentür, su ile seyreltilmiş alkol üzerinde kuru bitki materyallerinin bir özüdür. Çocuk pratiğinde kırk derece alkollü tentürler kullanılır. Tentürler kural olarak 1: 5, bazen 1:10 oranında hazırlanır.

Doğrudan kapalı bir kapta, doğrudan güneş ışığının dışında, periyodik olarak çalkalayarak veya karıştırdıktan sonra 20 derecelik bir sıcaklıkta tıbbi bitkiler ısrar edin, ardından solüsyonu süzün. Ham maddenin geri kalanı boşaltılır, sonuçtaki sıvı filtreye eklenir ve tekrar filtre edilir. İnfüze bir bitkinin kokusu ve tadı olmalıdır.

Süslemeler, tentürler ve tentürler, 7-10 günden fazla olmamak üzere karanlık ve serin bir yerde saklanmalıdır!