İdrar kaçırma: nedenleri ve tedavi seçenekleri

İstatistikler, kadınların en az% 25'inin üriner inkontinanstan muzdarip olduğunu göstermektedir. Doktorlar, gerçekte bu sayının önemli ölçüde daha yüksek olabileceğine dikkat ediyorlar, çünkü birçok bayan bu konuda açıkça konuşamıyor. Bu hastalığı fark ettiniz mi? Utanmayın, sadece doktorunuza danışın.

Ne yazık ki, idrar kaçırma birçok insan için bir tabu konusu haline geldi. Bu hastalık sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda psikolojik olarak da tüketebilir ve hayatınızın konforunu önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, bu, sonsuza kadar sosyal alandaki kısıtlamalara mahkum olduğunuz anlamına gelmez ve fiziksel aktiviteyi veya reklamı yapılan pedleri kullanmaktan vazgeçmek zorunda kalacağınız anlamına gelmez. Üriner inkontinans etkili bir şekilde tedavi edilebilir, ancak bunu mümkün kılmak için önce nedenini bulmalısınız.

İki tür idrar kaçırma vardır: stres ve kalıcı. İlk durumda, idrar üzerindeki kontrol eksikliğine, üretra ve pelvik taban kaslarının sfinkterlerinin zayıflaması neden olur. Böyle bir durumda, idrarın kontrolsüz sızıntısına ulaşmak için, örneğin küçük bir fiziksel efor veya öksürme, hapşırma veya gülme gibi sıradan hareketlerin bir sonucu olarak karın boşluğunda hafif bir basınç artışı yeterlidir.

Buna karşılık, artan mesane aktivitesi ve idrar kaçırma, iradenize bağlı olmayan spazmlar tarafından tetiklenebilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip insanların derhal tuvalete gitmeleri için güçlü, karşı konulmaz bir ihtiyacı vardır. Bu durumlar genellikle idrar yolu enfeksiyonları, diyabetes mellitus veya hormonal bozukluklardan muzdarip olanlara olur. Ayrıca bazı ilaçların alınmasının, bazı nörolojik hastalıkların veya yaralanmaların bir sonucu olabilir.

İdrar kaçırma genellikle olgun kadınlarda ortaya çıkan bir hastalık ile ilişkilidir - esas olarak premenopoz ve menopoz çağındaki kadınları ve yaşlıları etkiler. Bu sorunun ortaya çıkmasına katkıda bulunan faktörler akılda tutulmalıdır. Bunlar arasında, örneğin, hamilelik, doğum, pelvik organlarda cerrahi veya bazı nörolojik hastalıklar, ayrıca obezite ve kabızlık. İnkontinans bazı erkekler için de bir sorundur. Bu cinsiyetin temsilcileri arasında daha az yaygın olmasına rağmen.

Birçok insan üriner inkontinansı ömür boyu hapis bir hastalık olarak algılar. Bu arada, bugün etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bu tedavinin süreci, nedenin belirlenmesi ile başlar. Doktora bir ziyaret sırasında, önce bir anamnez toplanır ve gerekli testler yapılır. Tıbbi duruma bağlı olarak, ultrason taraması da yapılır. Çalışmanın ileri yönü, tüm bu önlem kompleksinin sonuçlarına bağlıdır.

Her şeyden önce, yaşam tarzı değişiklikleri çok önemlidir. Yeni, sağlığı geliştirici alışkanlıklar geliştirmek gereklidir. Dahil - basınç hissinden hemen sonra mesaneyi boşaltmak ve diüretik özelliklere sahip maddeleri sınırlamak ve sfinkterlerin etkisini zayıflatmak. Özellikle, gazlı içecekler yanı sıra kafein, alkol ve nikotin içerenler olabilir. Yatmadan önce 2 saatten az içmenin ve doğru kilonun korunmasının kabul edilemezliğine dikkat etmek gerekir.

Birçok kadın için Kegel egzersizleri bir iyileşme getirir.

Ek olarak, ilacın gelişimi sayesinde, bugün bir dizi invaziv olmayan tedaviye erişebilirsiniz. Bununla birlikte, bu rahatsızlıkla mücadele için seçeneklerin seçimi sadece doğru tanıdan sonra mümkündür.

Svetlana, www.detadoctor.com