Üriner inkontinans: nedenler ve tedavi seçenekleri

İstatistikler, kadınların en az% 25'inin üriner inkontinanstan muzdarip olduğunu söylüyor. Doktorlar, gerçekte bu sayının çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekerler çünkü birçok kadın açıkça bu konuda konuşamaz. Bu hastalığı fark ettin mi? Utanma, sadece doktora danışın.

Ne yazık ki, idrar kaçırma birçok kişi için tabu bir konu haline gelmiştir. Bu hastalık sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda psikolojik olarak da yorucu olabilir, hayatınızın konforunu önemli ölçüde azaltır. Ancak bu, sonsuza dek sosyal alanda kısıtlamalara mahkum olduğunuz anlamına gelmez ve fiziksel aktiviteyi ya da reklamı yapılan pedlerin kullanımını terk etmek zorunda kalır. Üriner inkontinans etkili bir şekilde tedavi edilebilir, ancak bunu mümkün kılmak için öncelikle sebebini bilmeniz gerekir.

İki tür idrar kaçırma vardır: stres ve kalıcı. İlk durumda, idrar üzerinde kontrol eksikliği, üretral sfinkterlerin ve pelvik taban kaslarının zayıflamasına neden olur. Böyle bir durumda, karın boşluğundaki basıncın, örneğin, küçük bir fiziksel eforun veya öksürme, hapşırma veya gülme gibi sıradan eylemlerin bir sonucu olarak, kontrolsüz bir idrar akışı söz konusu olduğunda, hafifçe arttırılması yeterli olacaktır.

Buna karşılık, artan mesane aktivitesi ve idrar tutamama, isteğinizden bağımsız olarak spazmlar tarafından tetiklenebilir. Bu hastalıktan muzdarip insanlar, hemen tuvalete gitmek için güçlü, aşılmaz bir ihtiyacı var. Bu tür durumlar genellikle idrar yolu enfeksiyonu, diabetes mellitus veya hormonal bozukluklardan muzdarip olanlara olur. Belli bazı ilaçların, belli nörolojik hastalıkların veya acı çeken travmanın bir sonucu da olabilir.

Üriner inkontinans genellikle matür kadınlarda ortaya çıkan bir hastalık ile ilişkilidir - özellikle premenopozal ve menopoz çağındaki kadınları ve ayrıca yaşlıları etkiler. Bu problemin oluşumuna katkıda bulunan faktörler akılda tutulmalıdır. Bunlar arasında örneğin hamilelik, doğum, pelvik cerrahi veya bazı nörolojik hastalıklar ile obezite ve kabızlık yer alır. Üriner inkontinans bazı erkekler için bir sorundur. Bu cinsiyetin temsilcileri olmasına rağmen, daha az yaygındır.

Birçok insan idrar tutamamalarını bir ömür boyu hapis cezası olarak algılar. Bu arada, bugün etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bu tedavinin süreci, sebebin belirlenmesi ile başlar. Doktora ziyareti sırasında öncelikle anamnez toplanır ve gerekli testler yapılır. Tıbbi endikasyonlara bağlı olarak, ultrason da yapılır. İşin ileri yönü, bu bütün karmaşık önlemlerin sonuçlarına bağlıdır.

Her şeyden önce, yaşam tarzındaki değişim çok önemli. Yeni sağlığı teşvik edici alışkanlıklar geliştirmek gerekir. Dahil olmak üzere - idrar söktürücü özelliği olan maddelerin baskılanması ve kısıtlanması hissinden hemen sonra mesanenin boşaltılması ve sfinkterlerin hareketinin zayıflaması. Özellikle, gazlı içecekler yanı sıra kafein, alkol ve nikotin içerenler olabilir. Yatmadan önce 2 saatten kısa bir süre önce içme içeceğinin kabul edilmezliğine dikkat edilmesi ve doğru ağırlığın korunması gerekmektedir.

Birçok kadın için Kegel egzersizleri iyileştirme getiriyor.

Ayrıca, ilacın gelişimi sayesinde, bugün bir dizi non-invaziv tedaviye erişebilirsiniz. Ancak, bu hastalık ile mücadele seçenekleri sadece uygun tanılamadan sonra mümkündür.

Svetlana, www.detadoctor.com