Kendinizi erken yükselmeye nasıl alıştırırsınız?

Erken bir tırmanışın faydaları açıktır. Doğru rejim sadece sağlığa yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda verimliliğimizi ve yaşam kalitemizi de önemli ölçüde etkiler. Ancak, bir kişinin geç kalkmak için kullandığı ve hatta erken uyanma düşüncesinin acı çekmesine neden olması durumunda, yaşam programınızı yeniden yapılandırmak çok zordur. "Gırtlak" ve "baykuşlar" ın efsanesi hiçbir şey tarafından teyit edilmez, ancak birçok insan uyku düzenleri üzerinde kontrolden çıkmaya zorlanır. Ancak, tüm kayıp değil - her zaman birlikte kendinizi çekebilir ve uyku düzenini yeniden oluşturabilirsiniz. Bu makalede, erken yükselmeye alışmanıza yardımcı olacak pratik ipuçları bulacaksınız.

Erken asmak

Ne kadar üşünse de ses çıkarsa da, acı çekmeden erken kalkmak için, sadece erken uyumaya ihtiyacın var. Gerçek şu ki, vücudumuz özel bir şekilde düzenlenmiştir. Her saat başı belli süreçler vardır. Böylece vücudumuzda melatonin (uyku hormonu) 21-22 saatten itibaren aktif olarak üretilmeye başlar ve maksimum konsantrasyonu 2'ye kadar gözlenir. Bu süreyi kaçırırsanız, iyi bir dinlenme için 10 saatlik bir uyku bile yeterli olmayacaktır. Tam tersine, zaten saat 22'de uykuda olan ve bunu uygun koşullarda yapan insanlar 5-6 saat bile uyuyabilirler. Erken yatmayı öğrenmek nasıl ayrıntılı bir çalışma gerektiren ayrı bir konudur. Ancak bazı önemli ipuçlarını dikkate alın.

1. İlk olarak, yolculuğun beklenen bitiminden 2 saat önce aktif aktiviteleri durdurmak gereklidir. Örneğin, saat 22: 00'de yatmak isterseniz, saat 20: 00'de beyninizi güçlü bir aktiviteden ayırmanız ve dinlenmeye, zihinsel olarak uykuya uyum sağlamanız gerekir.

2. İkinci olarak, hızlı uykuya dalmak için en uygun koşulları yaratmak gerekir. Yatak odasında zifiri karanlık olmalı - melatoninin aktif üretiminin anahtarıdır. İkinci olarak, havanın serin ve nemli olmasını sağlayın. Ve elbette, uyumak için rahat bir yere dikkat etmelisiniz.

3. Gün stres ve duygular ile doluysa, rahatlatıcı egzersizler, meditasyon veya sıcak banyo yardımı ile gerginliği hafifletmeniz gerekir.

4. Sakinleşemeyeceğiniz bir durumda, yatmadan önce bir saat içinde otları yatıştırıcı bir kaynatma yapabilirsiniz. Örneğin, nane, merhem ve kediotu çok etkili bir karışımı. Aşırı durumlarda, melatonin tabletleri alabilir, ancak sadece doktorun izniyle ve uzun bir süre değil.

Kolay stres ve kahve yok!

Uyanmadan sonra, çoğu insan önce mutfağa gider ve otomatik olarak kahve makinesini açar ya da kahvelerini demlemek için su ısıtıcısının altındaki gazı ateşe verir ve en azından bir şekilde bedenlerini yeniden canlandırır. Ancak, aslında, bu kötü bir alışkanlıktır - sinir sisteminin sürekli uyarılması, "doping" olmadan, maksimumda çalışamayacağı gerçeğine yol açar.

Vücudumuzun tüm süreçleri aktive etmek için kendi "yöntemi" vardır. Bu kortizol ve adrenalin üretimidir! Bu nedenle, sabahları biraz stres, uyanmadan uyanmanıza ve uyanık olmanıza yardımcı olacaktır. İlk olarak, alarm saatinde canlandırıcı bir melodi ayarlayın - bu ilk stres olacaktır. İkincisi - adrenalin ve kortizol ek bir "kısmı" için douche gidin.

Rahat asansör

Erken iyileşme alışkanlığını geliştirmek için, vücudumuzun buna "sevdiği" dikkat etmelisiniz. Vücudun kolayca yeniden yapılandırılması ve yeni bir alışkanlığın benimsenmesi için, erken yükselmenin rahat olmasını sağlamak için her şey yapılmalıdır.

Her gün nasıl başlamak istediğinizi düşünün. Sizin için çok hoş ve neşeli bir şey planlayın. Örneğin, ilginç bir kitap okuyorsanız, en ilgi çekici bir yerde durup i bir yer imi bırakmak için irade gücünüzü bağlayın. Sabah erken kalktığınızda bir sonraki bölümü okuyacağınıza dair kendinize söz verin. Çalışır. Sabahı keyifli hale getirmenin bir yolunu bulabilirsin, bu sizin için uygun.

Son bir hafta

Genellikle bir alışkanlık oluşturmak için bilgi bulabilirsiniz, 21 gün boyunca çalışmanız gerekir. Ancak, erken bir artışla, işler biraz farklıdır - bir hafta sonra vücudunuzun daha erken kapanmaya başladığını göreceksiniz. Bu nedenle, uykunuzu hissetmeniz daha kolay olacak ve belirli bir zamanda otomatik olarak uyanacaksınız. Gelecekte, sadece oluşturulan modu desteklemeniz gerekecektir. Bu, uyandığınız ve hafta sonları bile erken yatman gerektiği anlamına gelir! Belki de ilk başta bunu zor bulacaksınız, ancak eğitim sürecinde bu modun çok daha rahat olduğunu anlıyorsunuz.

Gördüğünüz gibi, vücudunuzu yeni bir rejime yeniden inşa etmek oldukça olasıdır ve eğer isterseniz, bu bile zor değildir. Sadece bir haftalık eğitim, uyku modunuzu değiştirebilir ve bununla birlikte hayatınızın kalitesini artırabilirsiniz!

Svetlana, www.detadoctor.com