Fungal hastalıklar: fotoğraf, nedenleri, tedavisi

Deri bir kişinin en büyük organıdır. Vücudu çevrenin dış görünümlerinden korur. Birçok cilt hastalığı vardır. İlk sırada püstüler hastalıklar ve ikinci - mantar hastalıkları vardır.

mantar hastalıkları Filamentöz patojenik mantarlar hastalığa neden olan en basit bitkilerdir. Vakaların büyük çoğunluğunda, saç, tırnak tabakları, deri, mukoza zarı saldırıya uğrar. Bazı durumlarda, iç organlarda olası hasar.

Mikozların yaygın belirtileri:

 • soyulması;
 • Deri zarlarının iltihabı;
 • Ölçeklerin katmanlanması;
 • Cildin yapısını değiştirmek, kalınlaşabilir;
 • iltihap;
 • и коричневого цвета ; Ten rengi değişir, kırmızı ve kahverengi lekeler görülür;
 • Şiddetli kaşıntı;
 • Etkilenen bölgenin ıslanması.

Fungal cilt hastalıkları tehlikelidir çünkü mantarlar insan vücudunu zehirleyen zehirli maddeleri salmaya başlarlar. Sonuç olarak, ciltte bir değişiklik, virüs veya bakterilerin neden olduğu komplikasyonların ortaya çıkışı, mevcut kronik hastalıkların alevlenmesi olabilir. Bir kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlığa teslim ederler. Özellikle zor durumlarda, tüm vücudun genelleşmiş bir mantar lezyonu oluşumu mümkündür.

Enfeksiyon nasıl oluşur?

En sık olarak, enfeksiyon hasta ile temas ettikten sonra veya mantar sporları alabilen nesnelerle ortaya çıkar. Fungal hastalıklar da hayvanlar tarafından taşınabilmektedir. Çoğu zaman, başkasının ayakkabısını, kişisel hijyen maddelerini, ortak duşta veya banyoda kullanırken enfeksiyon meydana gelebilir. Bu özellikle ayakları ve inguinal femoral kıvrımları etkileyen mikoz için geçerlidir.

Etkilenen bölgeyi tararsanız, ikincil bir enfeksiyona katılabilirsiniz veya bir takviye meydana gelecektir.

mantar hastalıkları fotoğraf Saprofitik mikroflora, vücudun koruyucu fonksiyonları zayıfladığında hastalığa neden olabilir. Vücudun hijyenini gözlemlemeyen kişiler ortaya çıkar, kıyafetlerin saflığını takip etmezler. Ayrıca risk altında olanlar aşırı kilolu veya aşırı terlemeden muzdarip kişilerdir.

Notuna! Çoğu zaman, mikozlar diyabet ve hiperhidrozlu kişilerde teşhis edilir.

Mantar bir dermatoloğa davranır. Klinik tabloya ve mikoz tipine dayanarak, mantar üzerinde öldürücü bir etkiye sahip olan etkili ilaçları seçer. Mikozların kültürünün ancak mikroskobik ve kültolojik çalışmalardan sonra belirlenebilmesi nedeniyle bunu bağımsız olarak yapmak mümkün değildir.

Ayak hastalıkları

Bacaklardaki mantarlar oldukça yaygındır. Bu hastalığa en çok duyarlı olan, ayaklarının aşırı terlemesi olan ve hijyen kurallarını ihmal eden kişilerdir. страдают спортсмены, посетители бассейнов, саун и общественных пляжей. Çoğu zaman mikozis sporcuları, yüzme havuzlarını, saunaları ve halk plajlarını ziyaretçileri durdurur . Ayakların kuru cildi kötüleşir, topuklardaki çatlaklar, diğer endokrin bozuklukların varlığı. Cilt sağlıklıysa, enfekte olma riski çok daha az olur. , который очень трудно вылечить из-за его специфического расположения. Özel konumu nedeniyle tedavi edilmesi çok zor olan ayak parmakları arasında en çok karşılaşılan mantardır . Lezyon odakları, düzenli sürtünme, artan nem ve enfeksiyonun yeniden üretimi için uygun bir ortamın gelişmesine yol açan, cildin sürekli katlanması durumunda lokalize edilir.

, которое может дополниться зудом и покраснением. İlk aşamada tırnak mantarı kaşıntı ve kızarıklık eşlik edebilir ayak parmakları arasında küçük bir dökülme şeklinde tezahür eder. Genellikle sudan sonra kaşıntı daha da güçlenir. Mantar hastalığın skuamöz formuna gidebilir. Buradaki cilt daha kalınlaşır, donma vardır, hiperemi olabilir. Bütün bunlara kaşıntı ve yanma eşlik ediyor. с помощью таких известных трав как, например, чистотел или лопух. Birçoğu, çivi mantarı halk ilaçlarını örneğin kırlangıçotu veya dulavratotu gibi ünlü bitkilerin yardımıyla başarılı bir şekilde tedavi etmektedir .

mantar cilt hastalıkları fotoğraf Dishidrotik formlar ayak kemerlerini etkiler. Hastalık, geniş yoğun kabarcıkların ortaya çıkmasıyla ifade edilir. Patlamadan sonra, hastayı oldukça acı verici bir his uyandıran iyileşmeyen erozyonlar vardır. Lezyonun etrafındaki deri şişer, pigmentasyonu değişir. Islanmadan sonra, ağrı kesmek hissi var.

Ayrıca, ayak mantarı interginous bir form olabilir. Bu hastalık türü, maserasyon ve farklı derinliklerde aşınmış çatlakların ortaya çıkması ile karakterizedir. Bir kişi kaşıntı ve ağrıyı deneyimliyor. Ayakların bir rubomikozu varsa, cilt kurur, mukoid soyulma oluşur, etkilenen alan taraklı bir şekil alır.

Ellerin hastalıkları

Ayaklara ek olarak, parmaklar hastalığa eğilimlidir. Bu durumda, hastalık sıklıkla 3-7 kez daha az görülür. Bazen eller "iki ayak ve bir el" sendromundan muzdariptir. Dermatologlar, bir kişi etkilenen bacakları korumasız bir el ile yıkadığında ve mantarın sporlarını vücudun diğer bölgelerine aktardığında bu tür vakaları çağırır.

Ancak eldeki en yaygın mantar kandidiyaz denir - tüm hastalıkların% 25'i. En çok etkilenenler, zamanlarının çoğunu hanede geçiren kadınlardır. Bu maya mantarı bazen "ev hanımı hastalığı" olarak adlandırılır. Ayrıca, sıvılarla sürekli temas halinde olan kişiler genellikle hastalanırlar: temizleyiciler, inşaatçılar, havuz çalışanları vb.

fungal hastalık tedavisi fotoğraf , далее может присоединиться вторичная инфекция и воспалительный процесс. Kandidiyazisin gelişiminin ilk aşamasında , ellerindeki deri kurur ve çatlar , daha sonra ikincil bir enfeksiyon ve enflamatuar bir sürece katılabilir. Çoğu zaman mantar, hastalığın olduğu bir el sıkışma sırasında bulaşır, cildin sağlıklı olması şartıyla zararlar vardır. Kötü şekilde dezenfekte edilmiş bir tırnak salonunu ziyaret ederseniz kontamine eldivenler kullanarak kandidiyazı yakalayabilirsiniz.

Bu hastalık ile ilgili olarak bir şey hatırlanmalıdır: kandiller her bireyin bedeninde bulunur. Bazen cildi sadece ellerde değil, aktive edebilirler. Hastalık, çivi, saç, mukoza zarlarında, ağızda veya bir kişinin genital organlarında oluşabilir.

Mikoz Çeşitleri

Şu anda, insan hastalıklarına yol açan 500 tür mantar vardır. Çoğu mantar-dermatofitlere aittir.

Yaygın fungal cilt hastalıkları:

 1. Mantar. Bu durumda cilt, tırnak ve saç derisi etkilenir. En yaygın olanları çivi, trikofitoz, saçkıran, ayak ve el mikozları onikomikozudur;
 2. Kandidiyaz. Daha önce bildirildiği gibi, ellere ek olarak, mukoza, bağırsak ve genital organları etkileyebilirler;
 3. Keratomikoz, cildin üst katmanlarında parazite olur. ; Genellikle nodal trichosporia veya pityriasis olarak tezahür eder;
 4. Sporotrichoids cildin derin tabakalarında, mukoza zarında, iç organlarda parazite olur. Hastalığın nodülleri kasıkta, bacaklarda ve ellerde bulunabilir;
 5. Coccidioid mikoz, ciltte ve iç organlarda görülür. Bu hastalığın sonucu ölümcül olabilir.

Erkeklerde ve kadınlarda kasık ve genital bölgeyi etkileyen mikoza çok dikkat edilir. , язвочек, белого налета с резким запахом , покраснения и других воспалительных симптомов, и молочнице, поражающей половые губы у женщин. Bu, kırmızı lekelerin , yaraların, keskin bir koku , kızarıklık ve diğer iltihaplı belirtilerle beyaz kaplamaların ve kadınlarda labiyayı etkileyen pamukçukların ortaya çıkmasına neden olabilen bir candida balanopositittir. Patojen - Candida cinsinin mantarları.

Fungal hastalıkların tedavisi

Antifungal ilaçlar, hastalığın belirtileriyle etkili bir şekilde mücadele edebilir. İşte bunlardan bazıları:

 • Anmarin mükemmel bir şekilde mikoz ve kandidiyaz ile baş eder. Etkilenen alanın ıslatılması, maserasyon, çatlaklar, deri rugfiyasının görünümü olduğunda reçete edilir;
 • Flukonazol. Bu aktif madde çoğunlukla yerli üretim Flucostat ve Diflucane'nin homojen hazırlanmasında bulunur. Hastayı ve onunla ilgilenen doktora ne yapacağınızı seçin. Mesele Flukostat'ın Diflucan'ın neredeyse iki katı kadar maliyetli olması ve aktif maddenin aynı olmasıdır. Flukonazole dayalı preparatlar çoğunlukla vajinal kandidiyaz ve kandidal balanopostit için reçete edilir.
 • Griseofulvin, onikomikozis ile birlikte bu tür dermatomikozda favus, trikofitoz ve ringworm, ayakların epidermofiti olarak etkilidir. Çoğunlukla çocuklarda kafa derisinin mikrosporisi lezyonları ile reçete edilir;
 • Dekamin, kandidozis, epidermofitik ayakları tedavi eder, oral kavite ve farinkste meydana gelen enflamatuar süreçlerde uygular;
 • Ketokonazol, sistemik ve yüzeysel mikozlar, onikomikoz, blastomcetozis, kafa derisinin mikozu, vajina mikozu ve iç organların saptanması üzerine uygulanır;
 • Klotrimazol mikoz, dermatom, blastomiset, küf mantarları ile yardımcı olur. Çoğu zaman doktorlar, pamukçuk ve diğer ürogenital kandidiyazdan dışarıdan klotrimazol reçete eder;
 • Dactocine kuru ve ıslak "bebek bezi" dermatiti tedavi eder;
 • Merhem "Mikozolon", superinfeksiyon eşliğinde mantar enfeksiyonlarını tedavi eder;
 • Mikoseptin epidermofizitede etkilidir;
 • и дрожжевых дерматозах; Uncedin kasık epidermofitik ve maya dermatozları için kullanılır;
 • Tsinkundan çeşitli mantar hastalıklarına yardımcı olur.

Mantarı halk ilaçlarıyla tedavi etmek de olumlu sonuçlar verir. Şarap sirkesi bacaklarda lezyonları mükemmel şekilde iyileştirir. İyi bir çözüm, kabartma tozu içeren bir tuz çözeltisidir. Güçlü kahve ellerinizi ve ayaklarınızı tedavi etmenizi sağlar. Fungal hastalıklar ayrıca limon veya soğan suyu veya domates ile de iyileştirilebilir.

Aşağıdakileri ve araçları kullanabilirsiniz:

 • Süt infüzyonu;
 • At kuyruğu infüzyonu;
 • Ragged üzüm yoksunluğu ile yardım eder;
 • Eflatun çiçeklerin tentürü;
 • Tuz ile ezilmiş nane.

Hasta, tanıyı belirlemeye yardımcı olacak ve tedavi için uygun bir ilaç reçete edecek bir dermatoloğa başvurmalıdır. Ayrıca, popüler yöntemleri kullanabilirsiniz. Mantar hastalığının zamanında tedavisinin tamamen iyileşmenizi sağladığı unutulmamalıdır.